ousivec (ousivec) wrote,
ousivec
ousivec

ВЗАЄМОВІДНОСИНИ СКАУТСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ У ЛЬВОВІ

Аналізуючи стан скаутського руху в Україні варто проаналізувати стан Скаутського руху у Львові.
У Львові з одного боку ситуація Скаутського руху принаймі не найгірша.
         У багатьох обласних містах України не діє взагалі або діє не більше 1-2 Скаутські Організації (Наприклад в Харкові, Донецьку, Тернополі, Сумах, Хмельницькому, Рівному, Ужгороді, Херсоні, Чернігові, Кіровограді, Івано-Франківську ми не знаємо про існування жодної), у Полтаві і Луганську представлені наприклад тільки по одній Організації.
         Скаутський рух дуже активний в Києві, Чернівцях, Криму, Дніпропетровську. Тут активно діють десятки скаутських Організацій, які представляють різні течії українського і неукраїнського скаутства. Серед яких: Скаутські Організації СПОК, «Мангуп», «Промінь», «Гарт», «Фенікс», «Відрада», «Червоні Вітрила», «Молоді Вітри», Асоціація Гайдів України, «Січ», Польське харцерство, Католицький Скаутинг, Православний скаутинг…
         До третьої групи відноситься власне Львів, Вінниця, Житомир, Черкаси, Одеса, Миколаїв. Що це за група? У цій групі представлені міста де діють до десяти Скаутських Організацій і їх активність нерівномірна.
Наприклад в Черкасах діють декілька Скаутських Організацій це зокрема: ВМО СПОК в Черкасах, Черкаський Союз Скаутів, Організація Українських Скаутів, Асоціація Гайдів України.
         У Вінниці діють: Протестанські Слідопити, ХПнУ (Харцерство Польське на Україні), Вінницька Організація Скаутів «Край», Асоціація Гайдів України, Католицьке Скаутство Європи.
         В Одесі діє Союз Скаутів Одеси і ще декілька організацій.
Гідним представником Скаутського руху в Україні чи не єдина область Західної України (за винятком Чернівців та Волинської області) є Львів та Львівська область.
Окрім Пласту, який у Львові домінує представлені близько десяти скаутських або, принаймі визнають себе як такими, Організацій.
Однак активно працюють лише декілька. Серед яких Організація Українських Скаутів, Католицьке Скаутство Європи (активний в області, особливо в Червонограді, Великих Мостах, Жовкві, Сокалі. У Львові не дуже), частина Російського молодіжного братства яка іменує себе як Федерація Скаутів «Галицька Русь»(себе визнає однак насправді не є такою), Асоціація Скаутів Львівщини «Розвідник» (у Львові практично немає людей, однак в області представлений в Стрию і Червонограді. Розвідник старається вкорінитися також у Львові). «Пласт в українських школах» (націоналістично настроєна відколота гілка Пласту, яка себе визнає як Організацією скаутського типу а не скаутською, однак повністю використовує Скаутський метод, представлена тільки у Львові).
         Гідне місце місце серед Скаутських Організацій у Львові посідає Організація Українських Скаутів (представлена у Львові, Стрию, Червонограді. Новояворівську, Золочеві, Жовкві).
         Фактично це друга за впливом і за чисельністю Скаутська Організація у Львові, представлена зокрема п*ятьма львівськими школами і трьома Скаутськими Дружинами: 2 Дружинами хлопців і однією жіночою. Йдуть потуги відносно створення загону ОВ Скауткадетів та громади скаутів-вовченят.
Організація активно співпрацює з структурними підрозділами Органів влади зокрема: Львівським обласним молодіжним центром, Львівським обласним молодіжним центром праці, Львівським обласним центром соціальних служб для молоді.
Організація співпрацює з благодійними організаціями зокрема з Благодійним Фондом ринку «Південний» (щороку ринок «Південний» допомагає у привезенні Вифлеємського Світла з Кракова до Львова та у виговленні плакатів, що присвячені акції).
Організація співпрацює з церковними структурами зокрема з Римсько-Католицькою Церквою в Україні. Зокрема: Секретаріатом Кардинала Мар*яна Яворського, львівського римо-католицького митрополита, Курією Львівської архидієцезії Римо-Католицької Церкви, римо-католицькою парафією Святого Антонія у Львові.
Організація також співпрацює з засобами масової інформації. Зокрема міською шкільною газетою «Галицьке Юнацтво», «Львівська Газета» та 12 канал.
Тісна співпраця звичайно відбувається з львівськими школами. Ця співпраця вже стала традиційною. Особливо тісна співпраця с СЗШ № 99 м.Львова.  
Тепер э ще одне і основне… Взаємовідносини між львівськими скаутськими організаціями і позиція Організації Українських Скаутів відносно їх діяльності і співпраці поміж собою.
Загальний стан:
У місті де домінує Організація «Пласт» вартувало б стосунки поміж скаутськими організаціями у Львові покращувати, однак всі перелічені Скаутські Організації є розрізнені у стосунках поміж собою.
Останнім часом помічається невелика однак тенденція того, що члени Пласту починають усвідомлювати факт присутності інших Скаутських Організацій у Львові. Варто пригадати яка була реакція Пласту у 2000, 2001, 2002 і особливо 2004 році на появу наприклад Організації Українських Скаутів (2000 рік), Розвідника (2002), російської ФСГР (2002), Пласту в українських школах (2004). Нажаль особливо неприязні стосунки виникли поміж членами ОУС і Пласту. Тільки спільними зусиллями моїх і тодішнього станичного друга Миколи Музали стосунки перейшли в площину ненападу і примирення.
Сьогодні мирно співіснують і Пласт і Організація Українських Скаутів і ОУС ніколи не порушувала обіцянку і усного договору поміж Пластом і ОУС. В 2006 році за посередництвом Кардинала Яворського Організація Українських Скаутів, Пласт і Харцерство Польське в Україні занесли Вифлеємське Світло Миру до Львівської Римо-Католицької Катедри. За участю у 2007 році Організації Українських Скаутів, Пласту, Львівського обласного молодіжного центру, ЛОДО «Галицьке Коло» відбувся круглий стіл присвячений 100 річчю Скаутського руху. У 2008 році два скаутських патрулі ОУС взяли участь у тереновому змаганні присвяченому Роману Шухевичу, який зорганізував Пласт. Хоча мирні стосунки поміж Пластом і ОУС вже існують, дружні стосунки поки, що не розвиваються.  
Організація Українських Скаутів і Харцерство Польське в Україні.
Крайньо вороже ставлення до Організації Українських Скаутів демонструє Харцерство Польське в Україні Стефана Адамського. Харцерство Польське в Україні- відколена гілка Союзу Польського Харцерства ZHP і партнер шовіністичного ZHR.
Харцерство Польське в Україні- польська шовіністична організація, яка претендує представляти всю польську і римо-католицьку скаутську молодь в Україні, однак повністю втратило свої позиції у Львові і в більшості польських осередках в Україні. Функціонує лише в Самборі та Луцьку. Свою методику і організаційну структуру прив*язує до Скаутингу Андрія Малковського (нагадую Головна Львівська Скаутська Організація), до якої прив*язується і Організація Українських Скаутів.
Свого часу Стефан Адамський відколовся від ZHP вважаючи її «антицерковною» та космополітичною, і приєднався до шовіністичної ZHR. ХПнУ нав*язав стосунки з Пластом і сьогодні ХПнУ зі всіх Скаутських Організацій в Україні визнає тільки Пласт. Нині ХПнУ поряд з АДС «Скіф», та Січ є сателітом Пласту і незабаром розчиниться у цій Організації.
Крім того ХПнУ злостить співпраця Організації Українських Скаутів з Римо-Католицькою Церквою та щорічна акція ОУС: Вифлеємське Світло Миру.
Висновок стосунки поміж обома організаціями можна покращити лише після зміни керівництва, або коли ХПнУ влиється в структури Організації Українських Скаутів, що би було найрозумніше.
Вартує увагу і дослідження стосунків поміж ОУС і Католицьким Скаутством Європи. Методика Організації Українських Скаутів саме на початках формувалася під впливом методики Католицького Скаутства. Однак на КСЄ в Україні можна дивитися з двох сторін:
Групи КСЄ, що об*єднують скаутів греко-католиків
Групи КСЄ, що об*єднують скаутів римо-католиків.
Тому складно нав*язувати з ними стосунки, тому, що КСЄ в Україні досить розрізнене і тільки формується.
         Свого часу в Організації Українських Скаутів (протягом 2-х років) розвивалися дуже теплі стосунки з КСЄ об*єднує скаутів римо-католиків, особливо якщо говорити про Червоноград. Свого часу навіть ОУС хотіла злитися з цією Організацією.
 Однак потім виявилося багато розбіжностей, наприклад метод ОУС розрахований на діяльність в школах і парафіях, в КСЄ тільки в парафіях. КСЄ- одно конфесійна, ОУС- багато релігійна. КСЄ більш християнська ніж патріотична, ОУС більш патріотична ніж християнська.    
 Інша проблема- КСЄ стає більш закритою Організацією, наприклад католицькі скаути все частіше спілкуються тільки поміж собою.
         Однак на рівні спілкування Організація Українських Скаутів і Католицький Скаутинг Європи в Україні зберігають хороші стосунки. Свого часу у 2004 році спільно навіть їздили за Вифлеємським Світлом у Краків. Як вже говорилося скаути ОУС свого часу побували на таборуванні і вишколі червоноградських скаутів КСЄ ще в 2001 році, перша скаутська література, яку я мав була література з Польщі (Католицьких Скаутів КСЄ,там Організація називається Товариство Католицького харцерства «Завіша») і мені подарували червоноградські скаути. Організація Українських Скаутів використовує Церемоніал КСЄ, елементи в скаутських ступенях (зокрема розділ Життя релігійне), більшість вмілостей теж взяті з практики КСЄ (власне Товариства Католицького харцерства «Завіша»-Федерації Скаутів Європи), однострій тощо…А так само і методику скаутів-вовченят.  
         Отже наша Організація завжди буде лояльною до КСЄ. Однак відносини поміж обома варто розвивати краще і активніше.
         Асоціація Скаутів Львівщини «Розвідник»- відгалуження Пласту. Засновники АСЛ «Розвідник» бувші члени Пласту, через незгоду з його керівництвом в багатьох питаннях, вийшли з його рядів і заснували власну Організацію. Центр- місто Червоноград Львівської області, осередки: Червоноград, Сокаль, Стрий. Розвідники прагнуть поширити свою діяльність у Львові, однак поки-що безуспішно. Головна діяльність зосереджена на таборах у власній оселі в Карпатах.
         АСЛ «Розвідник» на своїх початках за методикою була схожа на Організацію Українських Скаутів, однак останнім часом з проникненням ліберальних ідей в Організацію починає відходити від традиційної методики. Головною метою змін є побудова «сучасного інтерактивного скаутського методу», де б головне місце відігравали психологічні тренінги, тести тощо…     Це наприклад зміни проникли відносно скаутських патрулів, однострою, церемоніалу, таборової ватри, цілорічної роботи, співпраці з батьками, в інтерактивні методи, скаутські ступені. Скаутське вітання: Готуйсь! Було замінене на «Один за всіх, і всі за одного…»
         Однак Організація Українських Скаутів і АСЛ «Розвідник» співпрацюють між собою і перебувають в контактах.
Організація «Пласт в українських школах» осередки: м. Львів.
Організація «Пласт в українських школах» (колишня назва УНПО «Пластун»)- організація, націоналістичне відгалуження Пласту, яка відійшло від Пласту ще в 1998 році і стало самостійною Організацією.
ПУШ- стоїть на націоналістичних засадах, однак повністю використовує Пластовий метод. Останнім часом ПУШ прив*язується не до Пласту Тисовського, а до пластових гуртків Петра Франка (див. Організація «Український Пласт»). Назва «Пласт в українських школах» виникла у 2004 році, коли ПУШ адміністративними методами намагався ввести у всіх школах уроки пласту і залучити до своїх лав.
Організація відмежовується від Скаутського руху, однак визнає, що ПУШ- Організація скаутського типу. Антипластова організація.
ПУШ лояльно ставиться до Організації Українських Скаутів, однак відмовляється співпрацювати з ОУС. Та й наша Організація на даний момент не бачить сенсу співпраці.
         Організація «Український Пласт»- осередки: Львів, Стрий, Дрогобич. Організація, яка утворилася в 2006 році, дотримується пластового закону, використовує пластовий метод за зразком Петра Франка та Івана Чмоли, тобто воєнізованішого варіанту Пласту. Інших відомостей про ту Організацію немає. Тому ОУС немає якогось конкретного ставлення.
ВМО «СПОК». СПОК у Львові створена зусиллями ОУС. Частина членів Організації Українських Скаутів є також членами СПОК.
         ОУС співпрацює зі СПОК ще з 2002 року. Щороку ОУС приймає участь у Всеукраїнському збор-поході «Козацькими Шляхами», а СПОКівці почали долучатися до акції «Вифлеємське Світло Миру», у зокрема у Львові проводить Організація Українських Скаутів. У 2002 році ОУСівці вперше прийняли участь у заході СПОК, це була Школа патрульних лідерів. ОУС виступив як один з співзасновників Всеукраїнського СПОК поряд з іншими скаутськими Організаціями в Україні. Тому для ОУС «СПОК» є дуже близькою по духу Організацією. Хоча по методу ОУС ближча до Пласту і Харцерства.
         Інші скаутські Організації: «Львів*янки Гайди», Скаути YMCA, Федерація Скаутів «Галицька Русь» (Російське молодіжне братство- засновники Московський патріархат та Російський Культурний Центр у Львові, а також Уряд міста Москви), Лісове Братство, Юнка… Для Організації Українських Скаутів їх діяльність невідома, або ми мали з ними клопоти і негативний досвід співпраці ( напр.. Федерація Скаутів «Галицька Русь»), і тому заслуговують увагу лише в процесі окремого дослідження.
Підготував
Друг Олександр МАЦІЄВСЬКИЙ асистент скаутмайстра
Президент Організації Українських Скаутів
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments